Homepage

Fluitende collega's

Spelregelcommissie
Spelregelwedstrijd GSV
Brouwershaven '09
Spelregels 16-09-'09
Spelregels 19-02-'09
Spelregels 22-01-'09
Spelregels 20-11-'08

Spelregels 23-10-'08

OSC
Stand klaverjassen
Stand darten
Zaalvoetbal 2009

Overige commissies

zaterdagavondkaarten

Foto's

Agenda

Bestuur

Adresgegevens

Hall of Fame

Downloads

Historie
Piramide

Klaas van Maaswaal
Ans Ippel
Congres 2009
Congres 2006
Strenge en milde rapporteurs
Jan van Heumen


 



 

 

Doe hier je bericht op de post als je iets te melden hebt over deze site en voor je stukjes voor "Onze Hobby".

Scheidsrechterscongres

Zaterdag 10 januari 2008 werd het tweede scheidsrechterscongres van de KNVB district Zuid I gehouden in het prachtige Willem II stadion in Tilburg.

Een evenement waar ook dit jaar, net als de eerste editie in 2006, massaal aan werd deelgenomen door de KNVB- en verenigingsscheidsrechters en rapporteurs. Met de ruim 600 bezoekers was het gratis congres namelijk al lange tijd 'uitverkocht'.

Ontvangst
Al voordat we bij de mannen van de inschrijving waren, konden we al velen de hand schudden om hen een gelukkig, gezond en sportief nieuw jaar te wensen. Na aanmelding en de ontvangst van wat papierwerk dat ter beschikking gesteld werd voor dit congres, zijn we boven in het restaurant eerst een kopje koffie gaan drinken. Ook hier kwamen we veel bekenden tegen en waren diverse stands van o.a. de COVS met onze vrienden Wim Ippel en Walter Lucassen en uiteraard was ook Mari vertegenwoordigd met RoliSport.

Plenaire sessie
Tijdens de plenaire sessie in de ochtenduren heeft Barbara Barend in een levensloop bespreking, doorspekt met wat vrouwenhumor, uitgelegd waarom ze zo'n hekel aan mannen heeft. Om heel eerlijk te zijn is het mij niet geheel duidelijk geworden hoe dat nu komt. Ze gaf aan dat ze al vanaf haar 6e op heeft moeten boksen tegen mannen. Ze wilde toen gaan voetballen net als de jongetjes van 6, maar meisjes moesten van de KNVB toen kennelijk nog 8 jaar oud zijn. Met haar vader, moeder en een verklaring van een Duitse arts heeft ze aan de KNVB aan weten te tonen dat er op deze leeftijd nog geen verschillen zijn in jongens en meisjes voor wat betreft de capaciteiten tot voetballen. Haar debuut dreigde nog in het water te vallen doordat haar spelerspas nog niet binnen was. Na wat dreigementen van pa en ma, kon toen toch het debuut gemaakt worden. Ze was, zoals ze zelf aangaf, de beste van het elftal en speelde zo goed dat er een scout van Ajax kwam kijken, maar dat ze uiteindelijk niet mocht komen omdat ze een meisje was. Ook in haar huidige werkomgeving, als journaliste, loopt ze nog geregeld tegen sekse discriminatie aan. Zo moest ze een aantal jaren geleden Edgar Davids, als aanvoeder van het Nederlands elftal, interviewen maar mocht ze van de Macedonische soldaten het veld niet op. Dat dit toch nog lukte, was te danken aan o.a. Johnny Heitinga die haar zo'n beetje op het veld gooide waarna het interview toch nog door kon gaan.

Na de levensloop haalde Barbara Barend alle personen die workshops zouden geven voor het voetlicht. Een ieder werd gevraagd iets over zichzelf te vertellen en om uit te leggen wat de workshop zou in gaan houden.

Na het voorstellen haalde ze, de door haar op alle manieren geroemde, Michael van Praag naar voren de nieuwe Bondsvoorzitter van de KNVB. Michael van Praag zelf jaren scheidsrechter in het amateurvoetbal op het niveau waarin je tegenwoordig in groep 2 zou zitten, beloofde ons zich vol overgave in te gaan zetten voor de amateurscheidsrechters.

Paul Kools opende tenslotte als voorzitter van het district Zuid I van de KNVB het congres en wenste een ieder een fijne en leerzame dag toe. Hierna begonnen de workshops.

Workshop Presentator
Scheidsrechters en de media Barbara Barend
Uitleg puntensysteem en rapport Kil Timmers & Maurice de Hond
Spelregels (veldvoetbal) Cees Bakker
Spelregels (zaalvoetbal) Victor van Helvoirt
Ontwikkeling zaalvoetbal Marius Privée
Sportbrede masterplan NOC*NSF Jan Vlasblom
Presentatie van de scheidsrechter Reinold Wiedemeijer

Van bovengenoemde workshop konden we er 3 bezoeken. Anton van den Diepstraten, Henk van Hoogdalem en ik kozen voor de onderstaande.

 

2. Uitleg puntensysteem en rapport
De eerste presentatie werd verzorgd door een oude bekende; Kil Timmers met als tweede presentator Maurice de Hond. Als je naar een presentatie van Kil gaat, dan weet je dat het goed zit. Zoals altijd alles tot in de puntjes voorbereid en met vele videobeelden. Maar ondanks dat, keek ik deze keer meer uit naar wat Maurice de Hond te vertellen had en hoe de KNVB om gaat met datgene wat hij bedacht heeft.

Maurice de Hond vertelde eerst dat hij alle rapporten van vorig jaar gekregen had, dit waren er ca. 13.000. Deze heeft hij geanalyseerd. Kort gezegd komt het erop neer dat een strenge rapporteur altijd ongeveer een zelfde aantal punten onder dat van een wat mildere collega zit. In het voorbeeld was dat 1,2 punten. Op het moment dat je het rapportcijfer om gaat zetten naar een puntenwaarde dan haal je dit verschil er vrij gemakkelijk uit. Heb je in een seizoen het hoogste cijfer bij een rapporteur, dan krijg je 100 punten. Heb je het laagste cijfer dan krijg je 0 punten. Als je dat per rapporteur toepast, dan komen de puntenaantallen een stuk eerlijker uit dan indien je uitgaat van de rapportcijfers.

Volgens de berichten in de wandelgangen, krijgen de scheidsrechters binnen een week of 2 een overzicht van de eerste seizoenshelft in de puntenaantallen. Ik ben benieuwd . . .

1. Scheidsrechters en de media
Naast het feit dat Barbara Barend dagvoorzitter was, gaf ze ook nog de workshop 'scheidsrechters en de media'. Ik persoonlijk vond dit de minste workshop van de drie. Barbara liet over het algemeen een interview (vaak van zichzelf) zien waarin een scheidsrechter moest reageren op een door hem genomen beslissing. Helaas was het meestal zo dat we het betreffende fragment niet konden zien omdat ze de beelden niet mocht gebruiken omdat ze weg is gegaan bij RTL. Na elke reactie van de scheidsrechters was er ruimte voor discussie.

Als tip gaf ze ons mee, niet altijd met de media te praten in het amateurvoetbal. Er zijn vele slechte journalisten die zo nu en dan slechts gedeeltes uit het interview gebruiken en daar dan hun eigen waarheid van maken.

7. Presentatie van de scheidsrechter
Onze laatste presentatie was die van Reinold Wiedemeijer die ons naar aanleiding van de vorig seizoen gespeelde wedstrijd Feyenoord - Vitesse aan de hand nam en ons naar aanleiding van vele beelden uitleg gaf over hoe een beslissing je presentatie tijdens de wedstrijd kan beïnvloeden.

Hij floot in deze wedstrijd zelf. In de tweede minuut had hij een gele kaart moeten geven aan een speler van Vitesse, maar deed dat niet omdat die speler in de eerste minuut al een duwtje van zijn tegenstander had gehad. Door deze gele kaart niet te geven, gaf hij de volgende ook niet en beïnvloede hij zijn presentatie in het veld. Op een gegeven moment had hij twee Feyenoorders (volkomen terecht!) een gele kaart gegeven. In een volgend duel had hij de aanvoeder van Feyenoord een dikke gele kaart moeten geven, maar deed hij dit weer niet omdat hij dan 3 Feyenoorder op de bon geslingerd zou hebben, tegen 0 kaarten voor Vitesse. En zo ging dat de hele wedstrijd door.

Concluderend kan gezegd worden dat elke beslissing die je neemt, je presentatie beïnvloedt. En dat dat slechter wordt als je foutjes gaat compenseren door een andere kaart niet te geven. Hierdoor kan de vlam in de pan slaan bij zowel trainers, spelers en het publiek.

Afsluiting
Tijdens de afsluiting door Barbara Barend werden de prijzen uitgereikt van de door de KNVB gehouden voetbalquiz. Helaas waren het niet de spelregelvragen die onze spelregelkampioen Anton van den Diepstraten gemaakt had, maar wat algemene sportvragen. Er zijn géén GSV'ers in de prijzen gevallen. De nummers 1 en 2 waren helaas al naar huis en zouden hun prijzen, een COVS tenue en 2 kaarten voor Nederland - Schotland thuis gestuurd krijgen.

Paul Kools sloot het congres met de wijze Brabantse woorden dat er nog lekker geborreld kon worden.